Jak wybrać okna plastikowe

Okna PVC są dostępne na rynku w szerokiej gamie modeli. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przy całej tej różnorodności łatwo jest znaleźć najlepszą opcję. W praktyce jednak większość Polaków nie wie, jak wybrać okna plastikowe, które optymalnie spełnią ich potrzeby. W tym artykule podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę planując zakup okien plastikowych.

Co warto wiedzieć i jak wybrać okna plastikowe

Produkty te stanowią kompleksową konstrukcję, składającą się z takich elementów jak profil PVC, szyba lub materiał izolacyjny stosowany jako wypełnienie oraz okucia. Warto zwrócić uwagę na każdy komponent indywidualnie, ponieważ od tego, jak dobrze zostaną one dobrane, zależy niezawodność całego systemu.

Profil okienny (rama)

Jest to podstawowy element konstrukcji okna plastikowego, ponieważ jego jakość bezpośrednio decyduje o wytrzymałości i mrozoodporności całego okna. Profil stanowi podstawę nośną, na której opiera się szyba zespolona. Większość modeli posiada metalową ramę, która zapewnia dodatkową sztywność i wytrzymałość. Takie wyroby nazywane są konstrukcjami PCV.


Aby wybrać okna plastikowe, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
  • Grubość ścianek zewnętrznych i wewnętrznych.
Profile są podzielone na 2 klasy według tego parametru:
A: grubość ścianki zewnętrznej - co najmniej 2,8 mm, wewnętrznej - co najmniej 2,5 mm.
B: grubość - co najmniej 2,5 mm dla ścianki zewnętrznej i 2 mm dla ścianki wewnętrznej;

  • Liczba komór.
Ten element profilu jest zamkniętą komorą wewnętrzną, która jest prostopadła do kierunku przepływu ciepła. Liczba komór powietrznych w ramie może wynosić od 1 do 8. Od tego parametru zależą właściwości oszczędzania ciepła całej konstrukcji. W przypadku Polski warto rozważyć warianty z liczbą komór nie mniejszą niż 3;

  • Grubość.
Odnosi się to do rozmiaru pomiędzy przednią zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią profilu. Waha się ona od 58 do 110 mm. Im szersza ramka, tym droższa. Produkty są zróżnicowane według tego parametru w następujący sposób.
Klasa średnia. Produkty są reprezentowane przez modele o szerokości profilu od 58 do 62 mm. Z reguły ten wariant jest uzupełniony jednokomorowym przeszkleniem o grubości 24 mm. Jeśli celem jest zminimalizowanie strat ciepła, lepiej wybrać produkty o grubszym profilu.
Klasa Premium. Bardziej popularny wariant z ramami od 70 mm. Można w nich zamontować szyby zespolone o szerokości 38-44 mm.
Klasa elitarna. Koszt takich profili jest wyższy, ale są one bardziej niezawodne. Rama ma co najmniej 5 komór i głębokość do 110 mm, w których można zainstalować szyby zespolone o szerokości 40-52 mm i więcej;
  • Producent.
Jak wybrać okna? Na rynku są producenci importowani i krajowi. Najbardziej wysokiej jakości i niezawodne są profile wyprodukowane w Niemczech. Są one w stanie wytrzymać praktycznie wszystkie obciążenia mechaniczne i wahania temperatury. Popularnymi producentami profili są Schuco, Gealan, Veka, Rehau.

Szyby zespolone

Wpływa to na właściwości akustyczne i termoizolacyjne konstrukcji. Szyba zespolona składa się z kilku warstw szkła, pomiędzy którymi znajdują się komory z osuszonym powietrzem lub innym gazem. Konstrukcja jest całkowicie szczelna, dzięki czemu dobrze zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Rozróżniają okna z jedną lub kilkoma komorami. Okna z jedną komorą nadają się do użytku w biurach lub pomieszczeniach niemieszkalnych oraz w regionach południowych o temperaturze do -5°C. Ten typ może zredukować hałas nawet o 30 dB. Okna z podwójnymi komorami zatrzymują ciepło w pomieszczeniu i nie przepuszczają hałasu z zewnątrz. Ich grubość wynosi od 32 do 52 mm. i więcej. Zmniejszają poziom hałasu nawet o 40 dB i straty ciepła o 50-60%.

Aby nadać szybom zespolonym specjalne właściwości, stosowane są różne dodatkowe technologie. Dostępne są następujące warianty szyb zespolonych:
Lustrzane. Specjalna folia lub pokrycie tlenkiem metalu jest nakładane na zewnętrzną część szyby, aby zapewnić efekt odbijania światła. Takie okna wyglądają estetycznie, zapewniają prywatność i zapobiegają przenikaniu promieni UV;
Oszczędność energii. Aby zapobiec utracie ciepła, stosowana jest najbardziej zaawansowana technologia. Energooszczędne szyby składają się z 2 rodzajów specjalnego szkła. Bazują one na argonie w postaci gazu inertnego i "ciepłej" ramce dystansowej. Taka konfiguracja pozwala zatrzymać do 90% ciepła;
Przeciwsłoneczne. Chroni przed promieniami UV poprzez zastosowanie barwionego szkła w różnych kolorach lub poprzez nałożenie cienkiej warstwy tlenku metalu. Ta opcja może znacznie obniżyć koszty klimatyzacji w gorących miesiącach roku;
Wielofunkcyjność. Jest to symbioza oszczędności energii i odbijania promieni słonecznych. Ten rodzaj oszklenia ma doskonałe właściwości użytkowe.

Okucia do okien

Jeden z najważniejszych elementów każdego okna. Pod pojęciem okuć rozumiemy wszystkie ruchome części okna, które zapewniają jego otwieranie i zamykanie. Obejmuje to zawiasy, zamki, elementy łączące itp. Należy zauważyć, że w większości przypadków całym mechanizmem steruje tylko jedna klamka. Ponieważ jest to sprzęt, który jest zawsze używany, musi być wysokiej jakości i niezawodny. Nie należy oszczędzać na tym elemencie konstrukcji okiennej.

Okucia różnią się sposobem otwierania. Na podstawie tego parametru wyróżnia się następujące typy mechanizmów:
Rozwierane. Najczęściej spotykany typ. Okno jest zamontowane na pionowych zawiasach. Okno może otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz;
Uchylne. Zawiasy są umieszczone horyzontalnie, okno otwiera się do wewnątrz. Optymalny wariant do małych pomieszczeń, w których konieczne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zapewnienie regularnej wentylacji;
Rozwierno-uchylne. Jest to system łączony, wyposażony w kilka trybów otwierania. Umożliwia uchylanie skrzydła okna poziomo do wewnątrz lub do góry. Najwygodniejszy i najbardziej funkcjonalny wariant;
W przypadku produktów klasy elitarnej można zastosować bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Okucia są dostępne z następującymi mechanizmami otwierania:
  • uchylno-przesuwne (równolegle-przesuwne),
  • podnoszono-przesuwne,
  • składane,
  • automatyczne,
  • zdalne.
Ponadto funkcjonalność okuć może zostać rozszerzona. Elementy mogą być dodatkowo wyposażone w przydatne opcje, takie jak zamki dla dzieci, blokady, zabezpieczenia antywłamaniowe itp.

Podsumowując, jak wybrać okna
Technologia nie stoi w miejscu, więc rynek okien PVC stale się rozwija i oferuje nowe i skuteczne rozwiązania. W związku z tym konsumenci często mają trudności z podjęciem decyzji, jak wybrać okna. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonego menadżera. On wie, jak wybrać okna plastikowe do konkretnego budynku i zawsze jest gotowy do pomocy.

Nasi menedżerowie są zawsze gotowi pomóc w zamówieniu wysokiej jakości drzwi i okien Rehau
Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków współpracy, zakupu i instalacji, prosimy o kontakt z naszym menedżerem sprzedaży pod numerem telefonu +48 790 565 011 lub za pośrednictwem formularza.
Autoryzowany Partner Rehau