Główne strefy ogrodu zimowego Ogród zimowy w domu to miejsce odpoczynku, relaksu, przyjemnej rekreacji. Podczas wyposażania tego ważnego pomieszczenia konieczne jest zapewnienie maksymalnej wygody dla roślin i użytkowników. W każdym ogrodzie zimowym istnieją trzy strefy:
- rekreacyjna,
- komunikacyjna,
- dekoracyjna.
W części rekreacyjnej umieszcza się meble do wygodnego wypoczynku w zaciszu, przyjaznych rozmów, przyjęć przy herbacie itp. Wybór przedmiotów zależy od stylu projektowania. Mogą to być miękkie sofy i fotele ze skórzaną tapicerką, meble rattanowe, fotele bujane itp.
Strefa komunikacyjna jest niezbędna do wygodnego poruszania się w ogrodzie zimowym, w tym celu zapewniono przejścia łączące wszystkie strefy.
W części dekoracyjnej umieszczane są rośliny. Można ją uzupełnić małym stawem, dekoracyjnymi mostami, pergolami, rzeźbami i innymi. W tej strefie umieszcza się akwaria, klatki z ptakami.
Style projektowania ogrodów zimowych Często styl dominujący w domu jest wybierany dla tej oazy, aby zapewnić harmonię. Nie jest to jednak wymóg konieczny, zwłaszcza jeśli jest to ogród zimowy przylegający do domu. Głównym kryterium jest własny pomysł na przytulne, wygodne miejsce do relaksu. Ważne jest również, aby skupić się na ulubionych roślinach, które będą cieszyć oko.
W projekcie ogrodu zimowego można zastosować dowolny styl wnętrza. Najpopularniejsze kierunki to:
- angielski;
- francuski;
- włoski;
- japoński;
- afrykański;
- awangardowy.
Uważa się, że pierwsze ogrody zimowe pojawiły się w Anglii. W tym kraju powstało kilka stylów. Wszystkie łączy arystokratyzm, pewien lakonizm, elegancja. Angielski styl zakłada symetrię w aranżacji wnętrz i roślin, geometryczne ścisłe linie. Idealnymi elementami wystroju są antyki, sztucznie starzone meble. Przy wyborze roślin preferowane są róże, bzy. Podłogi w angielskich ogrodach zimowych są często pokryte czarno-białymi kaflami. Przytulny dywan nie będzie zbędny.
Francuski styl spodoba się miłośnikom komfortu i luksusu. Króluje w nim również symetria. W ogrodzie zimowym tworzone są ścieżki o idealnych liniach, krzewy są równomiernie przycinane. Barokowe meble, luksusowe ceramiczne wazony, lustra z rzeźbionymi ramami, girlandy z kwiatów dodają spektakularnego, eleganckiego wyglądu. Główne odcienie to jasnozielony, różowy, niebieski, biały i złoty. Ogród zimowy obsadzony jest krzewami, trawą, roślinami leczniczymi, a nawet warzywami.
Włoski styl zakłada użycie białych, piaszczystych odcieni. Nisko rosnące krzewy są cięte w formie kulek lub rombów. Sadzone są kwiaty z jaskrawymi pąkami: żonkile, krokusy, tulipany, hiacynty i inne. Elementy wodne, najlepiej fontanny, kaskady, są koniecznie uwzględnione.
W japońskich stylach panuje idealny porządek i pełna zgodność z nauką feng shui. Kierunek ten charakteryzuje się lakonicznością i przestronnością. Projekt odzwierciedla trzy żywioły: powietrze, wodę i ziemię. Odpowiednio zaprojektowany japoński ogród zimowy to idealne lekarstwo na stres. Swoje miejsce znajdą w nim kamienie pokryte zielonym mchem, drzewka bonsai, kwiaty o dyskretnych pąkach w delikatnych kolorach.
Egzotyczny afrykański styl jest obecnie bardzo popularny. W takim ogrodzie powstaje mnóstwo tropikalnych roślin, winorośli, kwiatów z dużymi pąkami. W projekcie zastosowano jasne kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy. Meble wykonane z rattanu, instalowane skóry lub udane imitacje, gliniane wazony, produkty wykonane z kła słonia, skorupy żółwia itp. są używane we wnętrzu.
Może się wydawać, że nowoczesne style loftowe lub hi-tech są absolutnie nieodpowiednie do projektowania oranżerii. Jednak projektantom udaje się tworzyć spektakularne, ciekawe połączenia metalowych konstrukcji z zielonymi roślinami i kwiatami. Takie wnętrza z powodzeniem łączą surowość prostych linii i nieobrobionych powierzchni z delikatnym urokiem klombów i tropikalnej egzotyki.