Montaż okien w drewnianym domu
Okna odgrywają ważną rolę w budowie i wyposażeniu domu. Wybór okien należy traktować poważnie, ponieważ powinny one nie tylko pełnić funkcję dekoracyjną, ale także chronić przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli masz wątpliwości, czy zamontować okna plastikowe w drewnianym domu, czy okna z ramami z naturalnego drewna, pomożemy Ci podjąć decyzję. Dowiesz się, jakie rodzaje okien energooszczędnych są dostępne i jak je zamontować.
Szczególy montażu okien
Domy drewniane różnią się od domów murowanych. Ich konstrukcja jest bardziej dynamiczna przez pierwsze kilka lat po wybudowaniu. Z czasem ściany kurczą się: wysychają i zmniejszają swoje rozmiary. Aby zamontować okna w drewnianym domu, należy przestrzegać kilku zasad, w przeciwnym razie drewno może zgnieść lub odkształcić ramy. Należy również pamiętać, że gdy pada deszcz, ściany pochłaniają wilgoć i stają się spuchnięte; gdy jest gorąco, wręcz przeciwnie, wysychają. Dlatego zmiany te należy wziąć pod uwagę podczas montażu okien.
Wymiary i położenie okien w domu drewnianym
Okna w drewnianym domu powinny być umieszczone w taki sposób, aby korzystanie z nich było jak najwygodniejsze. Parapet nie powinien znajdować się niżej niż 1 metr od podłogi, aby można było się o niego oprzeć. Środek okna powinien znajdować się na wysokości oczu.
Ramy okienne mają zazwyczaj nie więcej niż 3 metry szerokości. Im większe okno, tym większa waga i obciążenie ramy. Duża szerokość może utrudniać otwieranie i zamykanie skrzydła. Wysokość okna w drewnianym domu jest ograniczona jedynie przez podłogę i sufit.
Montaż okien w drewnianym domu ma następujący schemat:
- Przeprowadzamy pomiary dla przyszłego wyrobu.
- Następnie należy przygotować otwór do montażu. Usuwamy stare okno, jeśli jest. Usuwamy wszelkie resztki, wyrównujemy otwór.
- Wykonujemy obróbkę (ościeżnicę.) - drewnianą obudowę. To wzmocnienie otworu, przejmuje obciążenie i nie pozwala domowi uszkodzić okna w procesie jego kurczenia się, który może trwać do 6 lat.
- Następnym krokiem jest montaż ościeżnicy. Należy przybić grube deski lub listwy do drewna na bokach otworu.
- Ościeżnice powinny być zaizolowane wełną konopną lub jutą i przymocowane zszywkami lub gwoździami. Zapobiega to przeciągom i skrzypieniu po zamontowaniu okien w drewnianym domu.
- Następnie należy włożyć dolny rygiel ościeżnicy do otworu. Przymocować słupki boczne do pionowego słupka. Nałożyć belkę górną na otwór.
- Należy pozostawić odstęp między ścianą a górną belką ościeżnicy.
- Montaż parapetu. Element jest poziomowany za pomocą poziomicy. Jeśli płaszczyzna nie jest wystarczająco wypoziomowana, pod parapetem umieszcza się specjalne podkładki.
- Następnie należy zamontować okna. Do wyrównania położenia ramy należy użyć poziomicy. Należy pozostawić co najmniej 2 cm luzu konstrukcyjnego ze wszystkich stron. Mocujemy elementy mocujące do ościeżnicy. Należy się upewnić, że wkręty nie trafiają w ścianę domu i pozostają w ościeżnicy.
- Montujemy skrzydła.
- Montujemy klamki. Podczas montażu ustawiamy klamkę poziomo.
- Uszczelnienie i zabezpieczenie. Przy zamkniętym oknie należy wypełnić szczeliny pianką. Pozostawiamy do utwardzenia na 24 godziny.
- Montujemy listwy.
Które okna wybrać?
Wiele osób uważa, że okna z naturalnego drewna wyglądają lepiej w drewnianym domu. Nie jest to do końca prawdą. Istnieje wiele okien plastikowych, które są równie zgrane z wyglądem budynku. Najważniejsze jest dokonanie właściwego wyboru.
Drewniane okna, podobnie jak cały dom, z czasem wysychają, więc nie mają sztywnych mocowań.
Zalety drewnianych okien:
- Są "oddychające" - przepuszczają powietrze nawet wtedy, gdy są zamknięte, co zapobiega stagnacji atmosfery w pomieszczeniach. Jest to szczególnie cenne w przypadku wysokiej wilgotności.
- Można je łączyć z dowolnym rodzajem drewna.
- Są szybkie w montażu. Jeśli jeden element ulegnie uszkodzeniu, nie ma potrzeby wymiany całej konstrukcji.
Minusy drewnianych okien:
- Co roku, jesienią, okna drewniane muszą być izolowane. Jest to długa procedura.
- Regularnie okna muszą być malowane. Aby zachować wygląd okien, konieczna jest poprawa lub odnowienie warstwy ochronnej. Podczas użytkowania w konstrukcji powstają mikropęknięcia, w których z powodu wilgoci mogą rozwijać się grzyby i pleśń.
- Porządne okna drewniane są drogie.
Okna plastikowe można łatwo dostosować do klasycznego stylu. Istnieje wiele opcji wykończenia okien plastikowych w drewnianym domu.
Zalety okien plastikowych:
- Trwałe i wytrzymałe, trudno je uszkodzić.
- Mają przyjemny wygląd i różnorodne kolory.
- Okna PCV są bardzo odporne na dźwięki.
- Izolacja termiczna okien jest również doskonała. Nie wypuszczają ciepła z pomieszczenia i nie pozwalają na przenikanie zimnego powietrza w dom.
Minusy okien plastikowych:
- Nowoczesne okna z PVC nie są przyjazne dla środowiska. Są wykonane z tworzywa sztucznego, które nie ulega biodegradacji w przyrodzie.
- Okna plastikowe w drewnianym domu nie przepuszczają powietrza.
Prawidłowo zamontowane okna będą służyć przez dziesięciolecia. Jeśli jesteś gotowy poświęcić dużo czasu na konserwację okien, wybierz klasyczne drewniane ramy. Nie możesz poświęcać uwagi na coroczne malowanie i uszczelnianie? Okna plastikowe to świetna opcja. Najważniejsze jest, aby wybrać je zgodnie ze standardami, a wtedy nie będziesz obawiać się mrozu i przeciągów.