Naprawa okien plastikowych: ważne szczegóły

Pomimo niezawodności i trwałości okien plastikowych, czasami wymagają one naprawy. Nie powinieneś podejmować ryzyka robienia tego samodzielnie, w przeciwnym razie możesz beznadziejnie uszkodzić konstrukcję. Ponadto, jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, będziesz musiał kupić specjalne narzędzia. Komu zlecić naprawę okien plastikowych we Wrocławiu? Co warto wiedzieć o tym procesie?

Jakie narzędzia są używane podczas napraw okien PCV?

Do naprawy okien plastikowych potrzebne są różne narzędzia.
Oto ich zestaw podstawowy:
 • młotek bezodrzutowy wyposażony w gumową podkładkę ochronną;
 • kombinerki;
 • klucze imbusowe i gwiazdkowy (torx);
 • śrubokręt płaski i śrubokręt krzyżakowy;
 • wkrętarka z regulowaną prędkością;
 • spray Cosmophen (może być wymagany do obróbki części).

Najczęściej występujące usterki

Konieczność naprawy okien plastikowych może wynikać z różnych przyczyn.
Zapoznajmy się z typowymi usterkami, z którymi najczęściej spotykają się właściciele okien PCV.

 • Zaparowanie okien. Zwykle dzieje się tak, gdy używana jest szyba zespolona niskiej jakości. Nie jest to jednak jedyny powód. Okna mogą również zaparowywać z powodu zastosowania złego uszczelniacza.

 • Ugięcie ramy. Awaria ta występuje u klientów, dla których menedżer wybrał niewłaściwy wzmacniacz lub dla których w ogóle nie zastosowano wzmacniacza. Ważne jest, aby zrozumieć, że jest to możliwe tylko w przypadku niesumiennego producenta.
 • Zawiewanie i przeciągi. Ten rodzaj usterki jest zwykle spowodowany nieszczelnym zaciśnięciem otwieranych i stałych części. Dzieje się tak, gdy konstrukcja jest niewłaściwie obsługiwana lub niewłaściwie użytkowana.
 • Pęknięcia. Zwykle występują na szkle. Może to być również spowodowane kompresją szyby zespolonej lub działaniem mechanicznym.

 • Opadanie lub wypadanie skrzydeł. W takiej sytuacji, po przekręceniu klamki na otwartym oknie, otwierana część po prostu wypadnie. Górny zawias nie przytrzymuje całej szyby, nie jest do tego przystosowany.
 • Problemy z mechanizmem zamykającym. Wysokiej jakości okucia są zaprojektowane na co najmniej 20000 cykli. Nawet jeśli otwierasz okno 5 razy dziennie, żywotność okucia wyniesie około 20 lat. Jeśli okucie ulegnie uszkodzeniu, mogą wystąpić następujące sytuacje: skrzydło wypada, powstaje szczelina o szerokości jednego centymetra, klamka nie pozwala zamknąć okna, klamkę łatwo przekręcić, klamka obraca się tylko przy użyciu dużej siły.
 • Woda zbiera się w rynnie. Jest to konsekwencja nieprofesjonalnego montażu, jeśli szwy nie zostały wystarczająco uszczelnione. Dlatego tak ważne jest, aby skontaktować się z fachowcami, którzy znają się na swojej pracy i wykonują ją odpowiedzialnie.

Cechy szczególne dla napraw okien

 • Okna plastikowe nie wymagają naprawy w przypadku zaparowania. Dlaczego? Ponieważ konieczna jest wymiana szyby i zamontowanie nowej, dobrej. Podejmowanie jakichkolwiek innych rozwiązań jest po prostu nierozsądne, ponieważ nie pomogą.
 • Jeśli rama się ugina, zwykle można ją naprawić. Ale będzie kosztować sporo pieniędzy.
W większości przypadków rozsądnym rozwiązaniem jest całkowita wymiana plastikowego okna.

 • Naprawa okien plastikowych w przypadku przeciągu polega zazwyczaj na wymianie uszczelki lub jej nasmarowaniu. Należy również wyregulować okucia.
 • W przypadku pęknięć szyby na oknie plastikowym konieczne będzie zamontowanie nowej szyby zespolonej. Niektórzy klienci błędnie uważają, że wymaga to demontażu całego okna. Jest to jednak znacznie prostsze.
 • Naprawa okien plastikowych w przypadku ugięcia lub wypadnięcia skrzydła polega na odcięciu blokady i ustawieniu klamki w pozycji pionowej. Następnie narożnik skrzydła, który wypadł, wraca do swojej pierwotnej pozycji, klamka jest obracana w poziomie, a mechanizm blokujący jest utrzymywany na miejscu. Jeśli naprawa nie zostanie wykonana na czas, pojawią się poważniejsze problemy. Prawdopodobnie konieczna będzie całkowita wymiana kilku części.

 • Przy problemach z mechanizmem zamykania okna plastikowe wymagają pilnej naprawy. Dotyczy to w szczególności mieszkańców na piętrze i na parterze. Takie naprawy często wiążą się z wymianą mechanizmu zamykającego. Aby okucia służyły jak najdłużej, konieczne jest ich bieżące serwisowanie.
 • Naprawa okien plastikowych, w których w rynnie gromadzi się woda, polega na wykonaniu dodatkowego uszczelnienia. Należy to zrobić, w przeciwnym razie po pewnym czasie woda zacznie przeciekać do pomieszczenia, na tapety, laminaty oraz inne wykończenia.

Profesjonalna pomoc dla każdego, kto jej potrzebuje!

Interesuje Cię profesjonalna naprawa okien plastikowych we Wrocławiu? Skontaktuj się z naszą firmą. Zrobimy wszystko idealnie, na pewno będziesz zadowolony!
Każdy z naszych specjalistów ma odpowiednie doświadczenie zawodowe, zna wszystkie niuanse, działa sprawnie i dokładnie. Nasi specjaliści dysponują niezawodnymi narzędziami. W razie potrzeby wykonają pilne naprawy okien plastikowych. Zadzwoń do nas, a nasi specjaliści natychmiast wyruszą pod wskazany adres.
Z naszymi klientami zawieramy umowę, w której zapisujemy wszystkie ważne punkty. Z góry uzgodnimy koszt usług. Ukryte opłaty i dopłaty są wykluczone. Skontaktuj się z nami, będziesz zadowolony!

Zapobieganie uszkodzeniu

Aby uniknąć problemów z niesprawnymi oknami plastikowymi, należy stosować się do poniższych porad:

 • Należy co jakiś czas usuwać zabrudzenia z powierzchni okien plastikowych. Ważne jest czyszczenie okien, odpływów, parapetów i ram. Szczególnie skrupulatnie należy czyścić otwory odpływowe.
 • Należy sprawdzać stan okuć. Wszystkie elementy ruchome powinny być nasmarowane. Nadają się do tego wyłącznie preparaty bezkwasowe.
 • Gumę uszczelniającą należy okresowo myć i suszyć oraz stosować specjalny smar.

Okna plastikowe należy obsługiwać prawidłowo. W razie potrzeby należy w odpowiednim czasie zwrócić się o profesjonalną pomoc do naszej firmy. Zalecamy przeprowadzanie planowej obsługi okien co sześć miesięcy.

Czekamy na Państwa telefony +48 790 565 011!
Lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza.

Dzięki naszemu doświadczeniu montowane przez nas okna plastikowe działają przez dziesięciolecia, zachowując swoje pierwotne właściwości estetyczne i użytkowe.
Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków współpracy, zakupu i instalacji, prosimy o kontakt z naszym menedżerem sprzedaży pod numerem telefonu +48 790 565 011 lub za pośrednictwem formularza.
Autoryzowany Partner Rehau