Regulacja okien plastikowych

Regulacja okien plastikowych: ważne aspekty

Okna plastikowe bardzo mocno weszły do współczesnego życia. Można je zobaczyć w domu, w pracy i w miejscach publicznych. Jeśli masz je w swoim mieszkaniu, domku jednorodzinnym lub letniskowym, ważne jest, aby nie zapominać o konieczności ich regulacji. Tylko wtedy będziesz w stanie zapobiec uszkodzeniu okna, a nawet odnowić jego funkcjonalność.

Co to jest regulacja okna

Regulacja okien plastikowych polega na ustawieniu mechanizmów uchylno-rozwiernych i okuć. Procedura ta pozwala nie tylko usunąć usterki i przywrócić konstrukcję do pełnej sprawności. Dzięki regulacji można na nowo przywrócić pierwotne parametry wyrobu.

Regulacja okien plastikowych. Podczas regulacji okien plastikowych nie wystarczy tylko dokręcić zawiasy i śruby. Taka manipulacja to cały kompleks działań mających na celu wznowienie i przedłużenie żywotności konstrukcji. Tutaj ważne jest, aby zrozumieć, że na przykład, gdy skrzydło zacina się na ramie, może to oznaczać poważny problem z geometrią. Specjalista zdecyduje na miejscu, czy problem można naprawić poprzez regulację, czy wymagana będzie poważniejsza naprawa.

Dla jakich usterek konieczna jest regulacja

Jeśli występuje któryś z tych problemów, konieczna jest regulacja okien plastikowych:

  • skrzypienie;
  • pręty blokujące są zużyte;
  • występuje przeciąg;
  • skrzydło zahacza o ościeżnicę od dołu lub z boku podczas zamykania;
  • skrzydło luźno przylega do ościeżnicy;
  • klamka w ogóle nie chce się obracać, obraca się z trudnością lub złamała się.

Jakie narzędzia będą potrzebne

Potrzebne są pewne narzędzia, w innych przypadkach nie będzie możliwe prawidłowe wykonanie pracy. Wymagane narzędzia to:

  • śrubokręt krzyżakowy rozmiar trzy lub cztery;
  • kombinerki;
  • końcówki gwiazdka i krzyżakowe (oznaczone "TX" lub "T")
  • klucze imbusowe (w tym 4 mm i tzw. klucz meblowy, który ma kształt litery L);
  • olej maszynowy;
  • WD-40.

Problemy ze skrzydłem

Regulacja okien plastikowych w różnych płaszczyznach (pionowej, poziomej) odbywa się poprzez regulację dolnego zawiasu. Jeśli skrzydło ma być opuszczone, należy użyć narzędzia takiego jak imbus, aby obrócić zawias w lewo, jeśli ma być podniesione, należy obrócić go w prawo (regulacja na górze zawiasu na końcu). Jeśli skrzydło wymaga przesunięcia w prawo/lewo, należy wyregulować śrubę na dole zawiasu i części ościeżnicy.

W przypadku nieszczelności skrzydła, stara uszczelka jest regenerowana lub zakładana jest nowa. Bardzo ważne jest, aby miejsce do montażu było dokładnie oczyszczone z brudu i kurzu.

Problemy z okuciami

Zwykle klamki poluzowują się z powodu intensywnego użytkowania, ale w rzeczywistości poluzowuje się mocowanie okuć. Jeśli okucie zostanie wyregulowane na czas, nie trzeba go wymieniać. Jeśli okucie zacina się w klamce, należy je wyczyścić i nasmarować.

Jeśli klamka zacina się, nie oznacza to, że jest wadliwa. Może się to zdarzyć, ponieważ blokada, która normalnie działa w trybie otwartym, nie jest już uwalniana, gdy skrzydło jest zamknięte. Blokada znajduje się w pobliżu klamki, na końcu skrzydła. Naprawa tego elementu wyeliminuje problem.

Każda klamka posiada nakładkę, która podczas demontażu obraca się o 90°. Pod nakładką znajdują się śruby, które można odkręcić. Klamkę można wówczas zdemontować.

Profilaktyka

Aby zapobiec uszkodzeniu plastikowego okna, należy okresowo podejmować działania zapobiegawcze. Oto podstawowe kroki, które należy podjąć:

  • kontrola i czyszczenie otworów odprowadzających wodę;
  • kontrola, czyszczenie, smarowanie lub wymiana gum uszczelniających;
  • smarowanie elementów ruchomych, okuć (najpierw należy je wyczyścić);
  • sprawdzanie deformacji i odkształceń konstrukcji.

Tryby letni i zimowy okuć

Regulacja okien plastikowych na zimę lub lato odbywa się w celu zapewnienia całkowitej szczelności w zimnych porach roku i stałego dopływu świeżego powietrza w ciepłych porach roku. W tym celu regulowana jest szczelność skrzydła.

Regulacja zimowych i letnich okien plastikowych odbywa się poprzez modyfikację położenia zaczepów zwanych "czopami". Ważne jest, aby zrozumieć, że w przypadku nowych okien gumowa uszczelka nie może być dociskana zbyt mocno, w przeciwnym razie szybko straci swoją pierwotną elastyczność.

Regulacja okien plastikowych zima-lato nie jest procedurą obowiązkową. Ten tryb regulacji jest swego rodzaju "ratunkiem". Przydaje się, gdy okna są niskiej jakości. W przypadku konstrukcji wysokiej jakości ustawienie to nie jest konieczne.

Jeśli jesteś zainteresowany regulacją okien plastikowych we Wrocławiu, skontaktuj się z profesjonalistą. Tylko w takim przypadku możesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo. Dzięki temu okna będą służyć przez długi czas, nie powodując żadnych problemów!

Regulacją okien plastikowych we Wrocławiu, skontaktuj się z profesjonalistą.
Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków współpracy, zakupu i instalacji, prosimy o kontakt z naszym menedżerem sprzedaży pod numerem telefonu +48 790 565 011 lub za pośrednictwem formularza.
Autoryzowany Partner Rehau